Zbuduj dom

Gdy widzicie cygańską żebraczkę w tramwaju to dajecie jej drobne, czy przeganiacie prostacko? A może nic nie robicie? Miesięcy kilka wstecz usłyszałem w tramwaju, jak harcerz mówi do żebraczki „żryj gruz Cyganie”. Nieładnie pomyślałem. Ja zawsze daję 2 zł. Ani mniej, ani więcej. Dlaczego spytacie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się świni. Tak. Właśnie świni.

Świnia mieszka w chlewie albo oborze albo gdzie tam jeszcze lubi mieszkać i je. Całe dnie je. A jak już się ją utuczy, to idzie pod nóż. Co by było gdyby świnia nie jadła albo jadła wolniej? Trzymalibyśmy ją w oborze albo chlewie dłużej i nie byłoby miejsca dla innych zwierząt. Ta krótka przypowieść niesie uniwersalne przesłanie. Jeszcze nie wiecie o co chodzi? Już wyjaśniam. Pomyślmy, że taki Cygan to świnia. Z telewizji wiemy, że Cyganie nie zbierają na mleko dla dzieci (bo ich dzieci piją coca-colę), a na domy w Rumunii. Niestety Cyganie, którzy trafili do Polski mają pecha, bo mogą liczyć tylko na datki w złotówkach, a nie w euro jak ich francuscy czy niemieccy bracia. Przechodząc do sedna i skracając opis do meritum. Cygan zbiera na dom. Im szybciej Cygan na ten dom uzbiera, tym szybciej wyjedzie. Gdy mijasz obojętnie Cygana, nie wrzucając nic do jego pustego kubeczka po kawie, to tak naprawdę dajesz mu zaproszenie. Mówisz mu w ten sposób, że jest tu mile widziany, dajesz znak, że jego obecność sprawia Ci przyjemność. Natomiast gdy wrzucisz te 2 złote, to tak jakbyś powiedział „won” do tego człowieka. Dlatego chciałbym, aby wszyscy świadomi ludzie przyłączyli się do akcji „Zbuduj dom dla Cygana”, a wtedy będzie więcej miejsca dla nas, Polaków.

Reklamy

2 komentarze do “Zbuduj dom

  1. OK. Tylko ile mają dawać ci, którzy na własny dom w Polsce zbierają, albo już go mają i na raty ledwo wystarcza ? Jestem skłonny stwierdzić, że każdy dom zbudowany w ten sposób w Rumunii to dwa domy niezbudowane w Polsce, bo przecież i tak połowę wypiją dzieci w postaci CC.

    • Daje tylko ten kto chce. Wedle wyliczeń rumuńskiego naukowca Alexandra Mincinosau jest to dokładnie 1,41 domu, więc nie dwa i nie trzy. Najważniejsze to jednak wiedzieć, że nie wszystkie słowa znaczą to co się wydaje, że znaczą, a zdania nie zawsze niosą ze sobą prawdę. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s